DISC
A DISC módszertan egy színekkel szimbolizált, könnyen érthető, internet alapú, 24 feleletválasztós kérdést tartalmazó, online-kérdőív, mely képes felmérni az egyén munkahelyi és személyes viselkedési stílusát.
Az elméleti alapja C. G. Jung személyiségelméletének felhasználásával készült és segítséget nyújt viselkedési stílusunk feltérképezéséhez, megértéséhez, önismeretünk növeléséhez.
A kérdőív eredményeinek segítségével a vezetők
- képesek jobban megérteni munkatársaikat,
- azok viselkedését és
- munkával kapcsolatos igényeit, elvárásait.
A csapattagok számára segítséget nyújt ahhoz, hogy
- felismerjék saját és mások erősségeit,
- beazonosítsák a különböző viselkedési stílusokat,
- ezzel megértsék és jobban értékeljék azokat.
Az eredmények kiértékelése lehetőséget teremt rátekinteni azokra a területekre is, ahol fejlődésre lenne szükség.
A DISC kérdőív kitöltése 10-15 percet vesz igénybe, és az eredmények alapján a rendszer egy (vezetői riport esetén kb. 20 oldalas, munkatársi riport esetén kb. 10 oldalas) személyre szabott riportot, szöveges elemzést generál.
MIT MÉR A DISC?
A DISC mozaikszó a következő alap viselkedési minőségek meglétét méri az egyénnél és a csoportban:
D – Dominancia
I – Befolyásolás
S – Kitartás
C – Szabálykövetés
A KÜLÖNBÖZŐ ALAP VISELKEDÉSI STÍLUSOK LEGFONTOSABB JELLEMZŐI:
Dominancia (D):
Alapvetően feladatközpontú, extrovertált. Viselkedése közvetlen és független. Az ilyen ember célratörő, eredményorientált, domináns, versengő, gyorsan dönt, kezdeményező, merész, határozott és tetterős.
Befolyásolás (I):
Emberközpontú és extrovertált, az emberekhez bizalommal közeledik. Viselkedése nyílt és közvetlen. Az ilyen típusú ember önbizalommal teli, meggyőző, lelkes, derűlátó, népszerű, társaságkedvelő, elfogulatlan, optimista.
Kitartás (S):
Emberközpontú és introvertált, igazi csapatjátékos. Viselkedésére a lassúbb tempó és a megnyugtató stílus jellemző. Az ilyen ember kedves, türelmes, jó hallgatóság, higgadt, őszinte, megértő. Számára a szoros emberi kapcsolatok az igazán fontosak.
Szabálykövetés (C):
Feladatközpontú és introvertált. Viselkedése önálló és módszeres. Számára a feladat az, ami igazán fontos. Az ilyen ember pontos, elemző, lelkiismeretes, magas normákkal rendelkező, óvatos, precíz, tényfeltáró, diplomatikus.
A DISC riport tartalma:
- Általános jellemvonások
- Érték a szervezet számára
- Kommunikációs lista
- Ideális környezet
- Motivációs szempontok
- Fejlesztendő területek
Az adott személy viselkedési stílusa kétféle grafikus ábrázolással is megjelenik a személyes riportjában. Ezzel láthatóvá válik a személy természetes stílusa, tehát az, amely szerint természeténél fogva viselkedik, másrészt a felvett stílusa, az a mód, ahogyan az egyén a környezetre reagál, amilyen viselkedést szükségesnek érez ahhoz, hogy az adott munkakörében sikeres legyen.
A riportokat egy csapatépítő jellegű, játékos tréninggel, vagy workshoppal egészítjük ki, ahol saját élményekkel, játékos formában sajátítják el a résztvevők a rendszer használatát.
A vezetői riportokat egy személyes konzultáció keretében elemezzük ki, amely alkalmas egyéni és csoportos fejlődési, fejlesztési terv kialakításához is.
A DISC segítségével az emberek közötti viselkedésbeli különbségek jól leírhatók, magyarázhatók és kezelhetők. A DISC az emberi viszonyoknak olyan közös nyelve, melyet bárki könnyen megtanulhat, sőt alkalmazhat, ezzel jelentősen növelve a hatékony kommunikáció és együttműködés esélyét a csapaton belül. Kiváló alapot teremt a fejlesztések és további képzések tervezéséhez, hatékonyabbá tételéhez is.
A DISC rendszer lehetséges alkalmazási területei:
- Munkatárs és vezető kiválasztás
- Képzés, fejlesztés megalapozása, egyéni és csoportos fejlesztési terv készítése
- Coaching, mentorálás
- Csapatépítés
- Konfliktuskezelés
- Kommunikációs hatékonyság növelés
- Együttműködés növelés
A DISC alkalmazásával várható eredmények:
- A DISC rendszer élményszerű elsajátítása és alkalmazása hatására, közös kultúra és nyelv alakul ki.
- A résztvevők tisztában lesznek saját értékeikkel. Támaszkodni tudnak erősségeikre, és képesek lesznek kezelni saját korlátaikat.
- A rendszer alkalmazásával könnyebben felismerik mások viselkedési stílusát és elsajátítanak olyan eszközöket, melyek segítségével különböző munkatársakkal és partnerekkel is tudnak hatékonyabban kommunikálni és együttműködni.
- A csoporttagok jobb megismerése és elfogadása révén, elfogadóbb és hatékonyabb kommunikáció és együttműködés alakul ki.
- Képesek lesznek jobban megérteni a konfliktusok okát, és kezelni azokat.
- Tudatosulnak a csoporton belüli különbözőségek, amelyek egyben lehetőségekké válnak – így a résztvevők képesek lesznek ezeket tudatosan kiaknázni.
- A rendszer tudatos alkalmazása és beépítése a napi gyakorlatba, segíti a vezetőket a munkatársaikkal való személyre szabottabb együttműködés kialakításában, mely lehetőséget ad a motiváció és elkötelezettség növelésére is.

Krihó-Földesi Irén
Senior tréner-tanácsadó, business coach
Krihó-Földesi Irén
Senior tréner-tanácsadó
