Már nem úri huncutság? Céges fejlesztések a kis- és közepes vállalkozásoknál
Szerző: AGORA Intézet 2024.05.21.A kkv-k megerősödése nemzetgazdasági érdek, melynek megvalósulásához alapvető, hogy a hazai cégek nyitottan álljanak a szervezetüket érintő belső fejlesztésekhez, tanácsadáshoz, képzésekhez. Milyen lehetőségek, programok, pályázatok várhatóak a cél elérése érdekében a jövőben? Az AGORA Intézet és a HR Portál Ember és szervezet című podcast-sorozatának legfrissebb epizódjában a kkv-k világában kalandozunk. Soós Andrea beszélgetőtársai Szabados Richárd a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség ügyvezetője és Kaiser Eszter az AGORA Intézet alapító-ügyvezetője, senior tréner-tanácsadó.
A Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség (MGFÜ), Szabados Richárd hasonlatával élve gyors naszádként hozza-viszi a teherhajók, vagyis a hazai vállalkozások és a döntéshozók között az információt. Ernyőszervezetként összefogja a hazai vállalkozásfejlesztéssel foglalkozó cégeket. Ezenkívül küldetése, hogy a szakpolitika iránymutatásait gyakorlatias módon lefordítsa és a magyar vállalkozások elé tárja, különböző programokat, tanácsadási és pályázati lehetőségeket kínáljon számukra.
Ma már nem csupán a multinacionális cégek fordítanak figyelmet a szervezetfejlesztésre és a munkatársak képzésére. A hazai kis- és középvállalkozásoknál azonban ennek még mindig kevéssé találjuk meg a kultúráját – mutat rá a beszélgetésben Kaiser Eszter. Az AGORA Intézet ügyvezetője azonban kiemeli, hogy míg 8-10 évvel ezelőtt legfeljebb egy-egy csapatépítő programot rendeltek a magyar vállalkozások, mára bekövetkezett a szemléletváltás. A versenyképességük megőrzése, a munkaerő megtartása és motiválása érdekében, a Z generációs új belépők fejlődési igényének kiszolgálása céljából egyre többen fordulnak tudatosan a valós fejlesztések irányába.
A hozzáállás változása alapvető
Szabados Richárd elmondta, hogy a Magyarország Kormánya által kiadott Felülvizsgált KKV Stratégia is – a nyugat-európai cégekhez való felzárkózás érdekében – hangsúlyozza a vállalati tanácsadás fontosságát. A MGFÜ ügyvezetője szerint első körben a vállalkozásvezetőket kell megszólítani, a jelenleg még számos esetben tapasztalható zárkózottságukat kell feltörni.
Arra a kérdésre, hogy a szemléletváltás elősegítésére a különböző pályázatokban „plusz pontokért” választható tanácsadás és képzés hozott-e valós elmozdulást a hozzáállásban, Kaiser Eszter úgy válaszolt, hogy először valóban sok cég csak az eszközbeszerzés sikere érdekében vállal belső fejlesztést. Viszont a megvalósult tanácsadás szinte minden esetben attitűdváltást eredményez. A döntéshozók ráébrednek, hogy hatalmasat profitál vállalkozásuk a tudatos szervezetfejlesztésnek köszönhetően, vagy saját vezetői kompetenciáik, eszköztáruk fejlesztése nyomán.
Generációváltás és modern vállalatirányítás
A beszélgetésben visszatérő téma a generációváltás problematikája, amelyben szintén sarkalatos pont lehet a tanácsadók jelenléte. A belső fejlesztések tekintetében pedig a fiatalok, a vérfrissítés érkezése egyúttal új szemléletet is hoz a szervezetek életébe. Az is igaz ugyanakkor, hogy a családi vállalkozások csak kis százaléka gondolkozik tudatosan a generációváltásban, az írott stratégiával rendelkezők száma pedig elenyésző.
A podcastban szó lesz még a MGFÜ partneri listájáról, ami egy garantáltan szakmai szempontok alapján kialakított nyilvános adatbázis, ahonnan a vállalkozások tanácsadó-fejlesztő szakértőket választhatnak. Szintén szóba kerül az úgynevezett ESG szemléletformálás, kiderül, hogy a szervezeteknek milyen tennivalóik vannak a fenntarthatóság és nem csak az energiahatékonyság, hanem a szociális felelősségvállalás, munkajogok és a modern vállalatirányítás tekintetében.
Számos fontos kérdés felmerül még az adásban. Miért nem akarják a gyerekek és miért motiváltabbak az unokák átvenni a családi cégeket? Hogyan hat majd a mesterséges intelligencia a tanácsadói piacra? Hogy zajlik és milyen konkrét eredményekkel jár egy a vállalkozás döntéshozóival közösen megalkotott szervezetfejlesztési folyamat? Mi az elsőrangú tanácsadó sikerének titka?
Ez is kiderül a beszélgetésből, melyet ide kattintva hallgathat meg.